sirma24 Kasım’da RWTH Aachen üniversitesinde MUSAB Aachen derneği tarafından Prof. Dr. Ihsan Süreyya Sırma ile „İslam Tarihi: Dünden bugüne İhtilaf ve İIttihatlar“ başlıklı bir seminer düzenlendi. Üniversitede bu seviyede türkçe bir seminer gerçekleşmesi RWTH Hauptgebäude binası tarihinde bir ilk oldu. İstanbul’dan gelen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma yanında IGMG Üniversiteliler Başkanı Taner Doğan ve IGMG Köln Bölgesi Gençlik Başkanı Yusuf Soysal iştirak ettiler. Dinleyicilerin çoğu Aachen’de okuyan üniversite öğrencileri olurken, çok sayıda şehir dışından gelen talebeler programa zenginlik kattılar.Programa saat 18:30’da vaktinde başladığında, salonda neredeyse yer kalmamıştı. Koltuklar gibi merdivenler de çabuk dolunca, yoğunluk sebebiyle ayakta kalan katılımcılara sandalyeler getirildi. Önce, MUSAB derneği başkanı Hakan Polat öğrencileri selamlayıp birlikte hareket etmenin ehemmiyetini ifade ederken, bu derneğin ismi büyük sahabe Musab bin Umeyr’den esinlendiğini tekrar hatırlattı: „Musab, hayatın baharında sancağı dimdik tutmak demek. Musab demek zahmet demek. Zahmet demek rahmet demek“ – bu noktalara parmak basarak dinleyicilere derneğin amacını ve gayesini sundu.

Ardından, selamlama konuşmasında IGMG Üniversiteliler Başkanı Taner Doğan Aachen’deki üniversite öğrencilerle birarada olmanın kendisine verdiği mutluluğu dile getirdi ve öğrencilere İhsan Süreyya Sırma‘ya hocası Muhammed Hamidullah tarafından verilen bir sabır ve istikrar dersini paylaştı. Sözlerini: „Derdimiz ilmi, irfanı ve hikmeti merkeze alarak iddialı ve kimlik sahibi şuurlu bir nesil yetiştirmek. Bunun için bu çalışmaları yapıyoruz. Necip Fazıl’ın dediği gibi: Aldığımız nefesi de geri veriyorsak o zaman hiç bir şey bizim değil demektir“ diye bitirdi. Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma sözlerine başlarken: „Sadece Aachen’da bu kadar öğrenciyi bir arada görmek Allah’ın bir lütfu“ diyerek memnuniyetini gizlemedi.

Konuya yaklaşmadan önce İhtilafların neyden kaynaklandığını görülmesi gerekli olduğunu söyleyip, insanların arasında tarih boyunca meydana gelen ayrılıkların ve kavgaların sebebini büyük ölçüde menfaat peşinde yürümek olduğunu tespit etti: „Şeytan emekli olmaz; onun işi gücü insanları birbirine düşürmektir. Hakla ittifak edin, Allah’a kul olun, kardeş olun diyen peygamberlere daima menfaatçılar karşı çıkmıştır. Kendimize gelelim! “ dedi. İslam coğrafyasının mevcut vaziyeti tarif eden meşhur bir sözü tekrarladı: Mevzu ittifaka gelirse, „Müslümanlar ittifak etmemek üzere ittifak ettiler“ diyerek bazı kaçınılmaz gerçekleri hatırlattı. Daha sonra, kitap aşkı kavramını izah eden İhsan Süreyya Sırma: „Anlattıklarımı anlamak için biraz okumak lazım. Ne olur okuyun!“ diyerek öğrencilerle hem samimi tembihlerde bulunup hem de asıl meseleleri sadece okuyarak elde edebileceklerini söyledi. İnternet dünyasını ve kendi deyimiyle „akılsız“ telefonları tenkit eden hoca, gençlerin kütüphaneye gitmek için üşenmemeleri gerektiğini vurguladı: „Her okuduğunuz kitap sizin sermayenizdir.“ dedi.

Büyük İhtilafların sebebi bir ölçüde okuma zaafiyetlere bağlı olduğunu söyleyen İhsan Süreyya Sırma:“Yarınımız olmayabilir, keşkelerle gitmeyelim. Okumamız lazım!“ sözleriyle dersine son verdi. İhsan Süreyya Sırma ve IGMG teşkilatı misafirlerine hediye takdimatının ardından programa veda edildi. IGMG Köln Bölgesi Gençlik Başkanı Yusuf Soysal’ın seminerin önemini vurgulayan „Bugün Aachen Üniversitesinde tarih yazıldı!“ sözü, programa olan yoğun katılım ve öğrencilerin olumlu yorumlarıyla tasdik edildi. – Esma Karapınar

sirma_01

Kategorien: Uncategorized